Rodzaje druku wielkoformatowego

Druk lateksowy

Z całą pewnością oferta druku wielkoformatowego jest dziś bardzo szeroka. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pozwala klientowi na dopasowanie gotowego projektu do indywidualnych potrzeb. Postanowiliśmy przyjrzeć się rodzajom druków wielkoformatowych.

Druk lateksowy

Jest to druk opierający się na barwnikach bazujących na wodzie, dzięki czemu jest on przyjazny dla środowiska. W związku z tym bez żadnych obaw może być stosowany we wnętrzach pomieszczeń. Istotnym faktem jest to, iż maszyny lateksowe wykonują grafiki wysokiej jakości i do wykonania dużych grafik nadają się znakomicie.

Druk solwentowy

Druk ten zwany też twardym solwentem jest najtrwalszym rodzajem druku wielkoformatowego, choć zarazem najbardziej szkodzi tak człowiekowi, jak i środowisku. Tusze wykorzystywane w tym druku zawierają cykloheksanol, dzięki czemu odporne są one na śnieg, deszcz czy słonce. Wspomnieliśmy już o szkodliwym działaniu tego druku na środowisko. Do minusów zaliczymy także jego słabą jakość, choć dodajmy, że grafiki wykonane tą techniką zazwyczaj umieszczane są w takich miejscach, że niewielkie mankamenty nie są widoczne. Po stronie plusów zaliczyć trzeba natomiast ich niską cenę.

Druk mild-solwentowy

Ten druk to natomiast miękki solwent. Charakteryzuje się mniejszą zawartością rozpuszczalników, co sprawia, że w porównaniu z twardym solwentem są one mniej odporne.

Druk ekosolwentowy

W przypadku tego druku najważniejsze jest to, że jest on najmniej trwały, jeśli chodzi o druki oparte na rozpuszczalnikach. Jednocześnie jest on jednak najmniej szkodliwy dla środowiska, a dodatkowo pozwala uzyskać wyższe rozdzielczości grafiki. Warto na niego postawić, kiedy grafika będzie oglądana z bliska.

Druk UV

Druk UV to druk tuszami, które po nałożeniu na daną powierzchnię utrwalane są promieniami UV. Minusem tego typu druku jest fakt, iż jest on bardzo mało odporny na uszkodzenia mechaniczne, przez co łatwo się zarysowuje oraz ściera. Daje natomiast możliwość wypełnienia białym kolorem, co w przypadku innych technik nie jest możliwe.

Jak w związku z tym widzimy, technik druku wielkoformatowego jest dość dużo. Dlatego też przed ostatecznym wyborem należy się dokładnie zastanowić. Z pomocą w takiej sytuacji zgłosić się można do samej drukarni, która za wykonanie takiego projektu będzie odpowiedzialna. Specjaliści w tej kwestii powinni nam dobrze doradzić.

2 Komentarzy

  1. Dawid

    Nie mam przekonania do tych druków twardym solwentem.

  2. marcin

    Z pewnością ma on wiele wad, ale trzeba przyznać, że jest bardzo trwały.

Dodaj komentarz