Wybieramy papier do drukarki

papier do drukarki

Wielu osobom, co zresztą dziwić nie może wydaje się, że wybór papieru do drukarki nie stanowi większej różnicy. Na pewno nie jest to takie proste, jakby się mogło wydawać, a od tego, na jaki papier postawimy, zależy nie tylko jakość samego wydruku, ale nawet praca samej drukarki. Udowodniono bowiem, że złej jakości papier, nie wpływa na taki sprzęt poprawnie. Od czego zatem taki wybór uzależnić?

Do użytku codziennego

Zacznijmy od drukarek, które wykorzystujemy do użytku codziennego. Otóż w sklepie znajdziemy dziś papier do drukarki igłowej, laserowej lub atramentowej. Jednakże poza nimi na sklepowych półkach zauważmy papier uniwersalny. Jednakże chcemy podkreślić, że coś takiego jak papier uniwersalny nie istnieje. Dlatego też wybierając papier, należy postawić na taki, który odpowiada typowi naszej drukarki.

Inne rodzaje papieru

Mimo wszystko na zwykłym papierze wydrukowanie zdjęć, ulotek czy wizytówek nie będzie możliwe, a przynajmniej nie przyniesie oczekiwanych efektów. Dlatego też w takiej sytuacji należy postawić na papier specjalnie do tego stworzony, a więc wizytówkowy, fotograficzny, czy inny przeznaczony dla konkretnego celu.

Format

Papier do codziennego użytku ma zazwyczaj formę A4, który pasuje do większości firmowych drukarek i kserokopiarek. Inne rozmiary mogą natomiast występować przy papierze fotograficznym, czy innym do zadań specjalnych.

Nabywając papier i porównując cenę, powinniśmy zobaczyć, ile arkuszy znajduje się w jednej ryzie. Papier o standardowym formacie zazwyczaj ma liczbę 200, 250 lub 500 arkuszy, ale ten do zadań specjalnych ich ilość ma na ogół niestandardową.

Gramatura

Jednym z najważniejszych parametrów decydujących o jakości papieru jest jego gramatura, a więc waga metra kwadratowego podana w gramach. Warto zdać sobie sprawę, że właśnie od gramatury zależy grubość kartek, a co za tym idzie wytrzymałość oraz jakość druku.

Klasa

Papierowi nadaje się klasy. Najczęściej podział ten obejmuje klasę A, B oraz C, choć często wyróżniamy jeszcze klasy pośrednie A+, B+ czy C+. Najlepszą jest klasa A zapewniająca idealny kontrast i dobre odwzorowanie kolorów.

3 Komentarzy

  1. Marek

    Ja tam wielkiej różnicy w papierze nie widzę, dlatego zazwyczaj kupuję ten, który jest najtańszy.

  2. Beata

    Różnica na pewno jest, aczkolwiek w przypadku papieru do własnego użytku, to oczywiście nie musi on być wybitny.

  3. Natalia

    Ja akurat kupuję ten, który ma co najmniej trzy gwiazdki.

Dodaj komentarz